Brzoskwiniowy sad

Brzoskwiniowy sad

środa, 9 września 2015

O tym jak przechowywac brzoskwinie i nie tylko




Dojrzale owoce brzoskwini źle znoszą przechowywanie i transport. Bardzo szybko przejrzewają i gniją. Zerwane przedwcześnie tracą na smaku, zupełnie zaś dojrzałe łatwo ulegają odgnieceniom.

 Brzoskwinie należą bowiem do owoców klimakterycznych, a więc po osiągnięciu tak zwanego minimum klimakterycznego gwałtownie przyspieszają tempo procesów życiowych (dojrzewanie), po których szybko następuje przejrzewanie i rozpad. 

Zawsze, jeżeli jest taka możliwość, po zbiorze należy owoce schłodzić 
w temperaturze od 1 - 3°C w warunkach domowych.


Brzoskwinie nie są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego możesz trzymać je w dowolnym miejscu lodówki. Niestety  wytrzymają w lodówce jedynie pięć dni.

Natomiast w chłodni w zależności od stadium dojrzałości owoców, brzoskwinie można przechowywać przez okres od 5 dni do 4 tygodni. Optymalna temperatura przechowywania zawiera się w zakresie od –1°C do 0,5°C.
 Temperatury niższe mogą powodować uszkodzenia owoców, mimo iż punkt zamarzania brzoskwiń wynosi od –2,5 do –3,0°C .

Owoce przechowywane w temperaturze  pomiędzy 3°C a 8°C mogą ulegać chorobom fizjologicznym objawiającym się zmianami struktury miąższu, który staje się mączysty i mięknie, mimo iż barwa skórki w dalszym ciągu pozostaje zielona. Występowanie tych chorób uzależnione jest od odmiany oraz przebiegu wegetacji, należy jednak unikać temperatury pomiędzy 5°C a 8°C stopni, nawet podczas transportu.

Brzoskwinie w wyniku transpiracji dość łatwo tracą wodę, gdyż prawie pozbawione są nalotu woskowego, i dlatego podczas przechowywania zalecana jest wysoka wilgotność. Powinna się ona zawierać w przedziale 90–95% wilgotności względnej, przy czym bliższa powinna być górnej granicy. Wentylacja powinna być na poziomie około 1,5 metra sześciennego na minutę.